TG150 PCB Circuit Board
The TG150 PCB Circuit Board is crafted using a specialized blend of materials. It includes a high-temperature laminate and flame-retardant properties. This combination ensures excellent thermal stability, flame resistance, and mechanical strength. This also makes it ideal for demanding environments and applications where reliability is crucial.
| Layers | four layers |
| Material | TG150 |
| Drilling diameter | 0.2mm |
| Minimum line width | 0.08mm |
| Minimum line spacing | 0.1mm |
| Process | Immersion Gold |
Prototype to Full Turn-Key Assembly
Through-Hole Lead-Free Wave Soldering
Best Price, Genuine Components
Quality Accreditation ISO9001
-
Description
-
Specification
Wenshu is a professional standard PCB manufacturer in China. We offer PCB manufacturing in standard & custom Specifications. IPC class 2 and class 3 is our main quality control standard.
Introducing our TG150 PCB Circuit Board, a high-quality and reliable solution for your electronic circuitry needs. Designed to meet stringent industry standards, this advanced PCB material offers exceptional performance, durability, and versatility for a wide range of applications.
The TG150 PCB Circuit Board is crafted using a specialized blend of materials. It includes a high-temperature laminate and flame-retardant properties. This combination ensures excellent thermal stability, flame resistance, and mechanical strength. This also makes it ideal for demanding environments and applications where reliability is crucial.
The TG150 circuit board printed circuit board refers to the circuit board developed with the tg150 board. TG usually means glass transition temperature, and it refers to the stable, reversible change of an amorphous material from a solid “glass-like” state to a rubbery and viscous state when a temperature higher than expected is applied. While TG generally proves to be lower than the melting temperature of the corresponding crystalline material state.
Glass transition temperature materials typically appear as flame-resistant materials, deforming/melting within a specific temperature range. TG150 PCB circuit board is a medium TG material because its temperature range is higher than 130 degrees Celsius to 140 degrees Celsius, but lower than 170 degrees Celsius or higher. Note that the higher the TG of the substrate (usually epoxy), the more stable the PCB will be.
| ltem | Capability |
|---|---|
| Layer Count | 1-40layers |
| Base Material | KB、Shengyi、ShengyiSF305、FR408、FR408HR、IS410、FR406、GETEK、370HR、IT180A、Rogers4350、Rogers4000、PTFE Laminates(Rogers series、Taconic series、Arlon series、Nelco series)、Rogers/Taconic/Arlon/Nelco laminate with FR-4 material (including partial Ro4350B hybrid laminating with FR-4) |
| Board Type | Backplane、HDI、High multi-layer blind&buried PCB、Embedded Capacitance、Embedded resistance board 、Heavy copper power PCB、Backdrill, PCB Gold Finger |
| Board Thickness | 0.2-5.0mm |
| Copper Thickness | Min. 1/2 OZ, Max. 10 OZ |
| PTH Wall | 25um(1mil) |
| Maximum Board Size | 1100*500mm(43”*19”) |
| Min laser drilling size | 4mil |
| Min.spacing/Tracing | 2.7mil/2.7mil |
| Solder Mask | Green, Black, Blue, Red, White, Yellow, Purple matte/glossy |
| Surface Treatment | Flash gold(electroplated gold)、ENIG、Hard gold、Flash gold、HASL Lead-free 、OSP、ENEPIG、Soft gold、Immersion silver、Immersion Tin、ENIG+OSP, ENIG+Gold finger, Flash gold(electroplated gold)+Gold finger(50u”), Immersion silver+Gold finger, Immersion Tin+Gold finger |
| Min. Annular Ring | 3mil |
| Aspect ratio | 10:1(HASL Lead-free 、HASL Lead、ENIG、Immersion Tin、Immersion silver、ENEPIG);8:1(OSP) |
| Impedance control | ±5ohm(<50ohm), ±10%(≥50ohm) |
| Other Techniques | Blind/Buried Via, Gold Fingers, Press Fit, Via in Pad, Electrical Test |