Electric Guitar Speaker PCB Prototype
The usual parts of an Electric guitar speaker PCB Prototype are the preamp, power amp, and speakers. The heart of the guitar amp circuit board is in the preamp section. It controls the characteristics of sound in electrical signals. Such as current gain, treble, power gain, bass, midrange, etc. The working principle of this PCB is simple. It passes the electromagnetic signal from the preamp to the power amplifier. The power amplifier then gets a stronger signal and is compatible with high voltages. Guitar Amplifier PCBs apply solid state and tube technology in guitar amplifiers. For this reason, there is a combination of components in this PCB.
| Layers | 2L |
| Size | 86.9*73.58mm |
| Plate Thickness | 1.0mm |
| Minimum aperture | 0.236mm |
| Line width/moment | 0.32*0.37mm |
| Surface treatment | lead-free spray tin |
Prototype to Full Turn-Key Assembly
Through-Hole Lead-Free Wave Soldering
Best Price, Genuine Components
Quality Accreditation ISO9001
-
Description
-
Specification
The usual parts of an Electric guitar speaker PCB Prototype are the preamp, power amp, and speakers. The heart of the guitar amp circuit board is in the preamp section. It controls the characteristics of sound in electrical signals. Such as current gain, treble, power gain, bass, midrange, etc. The working principle of this PCB is simple. It passes the electromagnetic signal from the preamp to the power amplifier. The power amplifier then gets a stronger signal and is compatible with high voltages. Guitar Amplifier PCBs apply solid state and tube technology in guitar amplifiers. For this reason, there is a combination of components in this PCB.
Its most common components are as follows:
1. Diodes and Resistors 2. Inductors and Capacitors
2. Low-pass filter and decoupling capacitors
3. Transistors and Transformers
What is a Class D Bass Guitar Amplifier PCB?
Class D Bass Guitar Amplifier PCB Digital amplifier for controlling bass guitars. It is able to convert frequencies to higher values. In general, Class D amplifier PCBs have a great reputation for volume control.
It’s Electric guitar speaker PCB Prototype and deep bass. Its average power output is around 100W. This is why they are widely used as circuit solutions for bass guitars. You can also enjoy faster response in class D amplifiers thanks to this PCB.
| Feature | Capability |
|---|---|
| Material | FR-4 Standard Tg 140°C, FR4-High Tg 170°C |
| Min. Track/Spacing | For External layers: 4oz Cu 10mil/13mil, 5oz Cu 12mil/15mil, 6oz Cu 15mil/15mil For Internal layers: 4oz Cu 8mil/8mil, 5oz Cu 10mil/10mil, 6oz Cu 12mil/12mil |
| Min. Hole Size | 0.15 ~ 0.3mm |
| Max Outer Layer Copper Weight (Finished) | 12oz |
| Max Inner Layer Copper Weight | 12oz |
| Board Thickness | 0.6-6mm |
| Surface Finishing | HASL lead-free, Immersion gold, OSP, Hard Gold, Immersion Silver, Enepig |
| Solder Mask | Green, Red, Yellow, Blue, White, Black, Purple, Matte Black, Matte green |
| Silkscreen | White, Black |
| Via Process | Tenting Vias, Plugged Vias, Vias not covered |
| Testing | Fly Probe Testing (Free) and A.O.I. testing |
| Build time | 5-15 days |
| Lead time | 2-3 days |