4-Layer FR4 PCB
For high TG or HiTG, the glass transition temperature (TG) is 115°C to 200°C, depending on the manufacturing method and the resin used. A standard FR-4 PCB will consist of one FR-4 layer sandwiched between two thin copper stacks.
| Material | Fr4 |
| Plate thickness | 1.6mm |
| Copper thickness | 1OZ |
| Minimum line | 6 million |
| Minimum hole | 0.3MM |
| Surface treatment | HASL lead free |
Prototype to Full Turn-Key Assembly
Through-Hole Lead-Free Wave Soldering
Best Price, Genuine Components
Quality Accreditation ISO9001
-
Description
-
Specification
FR4 Materials and Properties
FR4 is a standard for glass fiber reinforced epoxy compounds defined by NEMA (National Electrical Manufacturers Association).
FR stands for “flame retardant” in English, and indicates that the material meets the flammability standard of UL94V-0 plastic materials. Code 94V-0 is found on all FR-4 PCBs. When the material catches fire, it guarantees the non-spreading and quick extinguishing of the fire.
For high TG or HiTG, the glass transition temperature (TG) is 115°C to 200°C, depending on the manufacturing method and the resin used. A standard FR-4 PCB will consist of one FR-4 layer sandwiched between two thin copper stacks.
FR-4 uses bromine, a chemical element called halogen that is fire resistant. It replaces G-10, another compound with lower resistance in most applications.
The advantage of FR4 is that it has a good strength-to-weight ratio. It does not absorb water, maintains high mechanical load and good insulation in dry or wet environments.
| Feature | Capability |
|---|---|
| Material | FR-4 Standard Tg 140°C, FR4-High Tg 170°C |
| Min. Track/Spacing | For External layers: 4oz Cu 10mil/13mil, 5oz Cu 12mil/15mil, 6oz Cu 15mil/15mil For Internal layers: 4oz Cu 8mil/8mil, 5oz Cu 10mil/10mil, 6oz Cu 12mil/12mil |
| Min. Hole Size | 0.15 ~ 0.3mm |
| Max Outer Layer Copper Weight (Finished) | 12oz |
| Max Inner Layer Copper Weight | 12oz |
| Board Thickness | 0.6-6mm |
| Surface Finishing | HASL lead-free, Immersion gold, OSP, Hard Gold, Immersion Silver, Enepig |
| Solder Mask | Green, Red, Yellow, Blue, White, Black, Purple, Matte Black, Matte green |
| Silkscreen | White, Black |
| Via Process | Tenting Vias, Plugged Vias, Vias not covered |
| Testing | Fly Probe Testing (Free) and A.O.I. testing |
| Build time | 5-15 days |
| Lead time | 2-3 days |