Electric Vehicle Alarm PCB Prototype
The experience in PCB development for supplying burglar alarms for vehicles includes: burglar alarms, mobile power supplies, air purifiers, air-conditioning fans, electric water machines, voice, children’s electric cars, game consoles, stoves, electric steamers, bean sprouts machines, dried fruits machine, juicer, egg steamer, ice cream machine, water purifier, car electric hot water cup, car charger, car power supply, early education machine. LED desk lamp, gas alarm, steam cleaning machine, electronic lock, electric control lock , fingerprint lock, etc.
| Layers | Double-sided |
| Size | 67*41.37mm |
| Plate Thickness | 1.6mm |
| Minimum aperture | 0.33mm |
| Line width/moment | 0.36*0.44mm |
| Surface treatment | lead-free spray tin |
Prototype to Full Turn-Key Assembly
Through-Hole Lead-Free Wave Soldering
Best Price, Genuine Components
Quality Accreditation ISO9001
-
Description
-
Specification
Supply car anti-theft alarm PCB development Electric vehicle alarm PCB Prototype
Wenshu is a high-tech enterprise specializing in the research and development of electronic products, the development of control boards, the development of single-chip hardware and software, and the design of electronic solutions. The company has long provided services such as electronic product research and development, control board development. Moreover, single-chip software and hardware development, electronic product scheme design, project cooperation, circuit board design and development, valet processing, post-welding, and testing.
Our company can comprehensively do a good job in product software and hardware design and development according to the design and development needs of customers for different types and fields of electronic products to meet the different needs of different customers for different products. Write software, which can copy and decrypt existing products of customers, and update and upgrade old products to better meet the current market demand. This also includes hardware function design and software function improvement, and also can provide customers with production services.
The experience in PCB development for supplying burglar alarms for vehicles includes: burglar alarms, mobile power supplies, air purifiers, air-conditioning fans, electric water machines, voice, children’s electric cars, game consoles, stoves, electric steamers, bean sprouts machines, dried fruits machine, juicer, egg steamer, ice cream machine, water purifier, car electric hot water cup, car charger, car power supply, early education machine. LED desk lamp, gas alarm, steam cleaning machine, electronic lock, electric control lock , fingerprint lock, etc.
Supply car anti-theft alarm Electric vehicle alarm PCB Prototype development function description
1. Anti-theft alert/anti-theft release
2. Trigger state recognition function, anti-robbery function
3. Central door lock automation
4. The door is not closed warning
5. Looking for a car/calling for help, secondary anti-theft
| Feature | Capability |
|---|---|
| Material | FR-4 Standard Tg 140°C, FR4-High Tg 170°C |
| Min. Track/Spacing | For External layers: 4oz Cu 10mil/13mil, 5oz Cu 12mil/15mil, 6oz Cu 15mil/15mil For Internal layers: 4oz Cu 8mil/8mil, 5oz Cu 10mil/10mil, 6oz Cu 12mil/12mil |
| Min. Hole Size | 0.15 ~ 0.3mm |
| Max Outer Layer Copper Weight (Finished) | 12oz |
| Max Inner Layer Copper Weight | 12oz |
| Board Thickness | 0.6-6mm |
| Surface Finishing | HASL lead-free, Immersion gold, OSP, Hard Gold, Immersion Silver, Enepig |
| Solder Mask | Green, Red, Yellow, Blue, White, Black, Purple, Matte Black, Matte green |
| Silkscreen | White, Black |
| Via Process | Tenting Vias, Plugged Vias, Vias not covered |
| Testing | Fly Probe Testing (Free) and A.O.I. testing |
| Build time | 5-15 days |
| Lead time | 2-3 days |